„Dopóki walczysz, jesteś…”

15 czerwca 2021

Napisanie i przygotowanie do przekazania wydawcy książki o niepełnosprawnym bokserze Łukaszu Rzążewskim. 

 

To książka - reportaż oparty na historii trzydziestodwuletnigo dziś mężczyzny Łukasza Rzążewskiego, pochodzącego z niewielkiej wioski Trzebiatów koło Stargardu w Zachodniopomorskiem. 

 

Łukasz urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Skutkiem była (i jest)    niepełnosprawność ruchowa i deficyt intelektualny.  Droga rozwoju - edukacja, praca - osób z taką, zdiagnozowaną niepełnosprawnością, często kończy się w Warsztatach Terapii Zajęciowej lub w domu w izolacji społecznej. 

 

Łukasz był na tej właśnie ścieżce. Jego przemiana rozpoczęła się, gdy poznał ludzi zajmujących się sportami walki. Zaczął trenować boks. Jego rozwój fizyczny szokuje nie tylko jego lekarzy. Nastąpił również ogromy rozwój społeczny i co niezwykle rzadkie, rozwój intelektualny. 

 

Łukasz jest pierwszą i jak na razie jedyna osobą w Polsce, która mimo niepełnosprawności - dziecięcego porażenia mózgowego, rozpoczęła treningi bokserskie i mieszanych sztuk walki.  Sporty kojarzone z urazami, w tym urazami głowy, zdają się stać w sprzeczności z rozwojem społecznym czy intelektualny,
a tak stało się w przypadku Łukasza Rzążewskiego. Świetnie odnajduje się
w relacjach społecznych, lepiej funkcjonują jego struktury poznawcze. 

 

Największy postęp nastąpił w zakresie rozwoju fizycznego – od ważącego znacznie ponad 100 kilogramów mężczyzny, z wizją na wózek inwalidzki
i uzależnienie od alkoholu, który nie mógł zgiąć palców, aby uścisnąć dłoń
przy powitaniu stał się ważącym 72 kilogramów sportowcem, gotowym by stanąć w ringu – oczywiście ze świadomością swoich deficytów, które wciąż jeszcze pozostawia choroba. 

 

Książka zbudowana będzie na takich gatunkach dziennikarskich jak reportaż, wywiad, sylwetka. Osią jest oczywiście życiorys Łukasza Rzążewskiego i rozmowa
z nim o przemianie, doświadczeniach, motywacji, jaką ma i jaką chce przekazać innym. O drodze przemiany opowiedzą jego bliscy – rodzina, przyjaciele, trener, który stał się mentorem i dzięki jego otwartości i umiejętnościach nie tylko sportowych, przemiana Łukasza była możliwa. 

 

W książce zawrę również opinie ekspertów (psycholog, neurolog, pedagog rewalidacyjny), którzy ocenię przemianę Łukasza z perspektywy naukowej. 

 

Prace nad książką trwają.

 

 

Celem napisania tej książki jest opowiedzenie o niezwykłym i jedynym przypadku w Polsce przemiany niepełnosprawnego mężczyzny w sprawie funkcjonującego
w społeczeństwie człowieka, dzięki sportom walki. 

 

Partnerem w tym projekcie jest Fundacja PZU

 Stowarzyszenie Niekonwencjonalnych Pomysłów (SNP)

Alior Bank

Nr konta:

17 2490 0005 0000 4530 2376 5164

DOTACJA

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.